sobota, 10 listopada 2012

Wieluń błyszczał niczym jantar!

Jak obiecałyśmy będzie o tym co cenne! O Bursztynie. Wieluń to bursztynowe miasto, więc na tym się skupimy na tym blogu, ale oczywiście nie braknie także innych ciekawych zmian Wielunia.
I oto opis święta bursztynu: 


Panie, rycerze idą! Wszyscy w zbrojach, za nimi kupa ludzi. Po jantar idą!!! - Ugośćmy ich zatem - zdecydował Pan i zapowiedź tej gościny w Wieluniu zabrzmiała po raz szósty. Inscenizacją przybycia kupców rzymskich rozpoczęło się Europejskie Święto Bursztynu w Wieluniu.

W barwnej karawanie w szatach senatorów szli m.in. prawdziwy senator RP - Ryszard Bonisławski i burmistrz Janusz Antczak. Przed nimi paradowali rycerze rzymscy w zbrojach z epoki, rydwany, a także grupy Słowian. Po zaprezentowaniu się publiczności i oddaniu pokłonów gospodarzom, wśród których był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, rozpoczął się wielki spektakl. 

Najpierw grupa wojów wznieciła ogień przez pocieranie drewna o drewno. Taneczną zabawę rozpoczęły natomiast kobiety ubrane w stroje wczesnosłowiańskie.
Męska część widowiska to oczywiście turnieje rycerskie - pokaz umiejętności jazdy konnej i posługiwania się orężem. Następnie słowiańskiej publiczności zaprezentowali się na arenie gladiatorzy w krwawych walkach.

 
Po tej części zabawy publiczność została zaproszona do zwiedzenia starożytnej wioski. W namiotach rzymskich i słowiańskich członkowie grup rekonstrukcyjnych prezentowali wyrób broni, narzędzi z drewna i ozdób, lepienie garnków, a nawet kulinaria. Oczywiście na stoiskach nie brakowało ozdób z bursztynu. 

W sobotni wieczór ogromne emocje wzbudziły wyścigi rydwanów, które były jednocześnie eliminacją do Mistrzostw Polski. Głównymi atrakcjami drugiego dnia imprezy było rodzinne poszukiwanie bursztynu w wielkiej piaskownicy oraz turniej Wikingów i Słowian.


Liderem projektu jest starostwo powiatowe w Wieluniu. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 57 mln zł, a dofinansowanie unijne - prawie 42,5 mln zł. Do końca września wszystkie inwestycje mają być zakończone i Wieluń będzie błyszczał niczym jantar.




3 komentarze:

  1. tak, to prawda, Święto bursztynu było na prawdę bardzo fajnym i innym wydarzeniem. Uczyła nas także historii Wielunia. bardzo bym prosiła o jakieś video na ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Video już się pojawiło. Dziękujemy za podsunięcie pomysłu.
    Pozdrawiamy MOK.

    OdpowiedzUsuń